Facebook

Twitter

Copyright 2018 AloraNet.
Tüm hakları saklıdır.

(212) 219 19 24

Facebook

Twitter

Search

Menu

 

Sabancı Ailesi’nin miras davası sonuçlandı

Sabancı Ailesi’nin miras davası sonuçlandı

Sabancı Holding Yönetim Kurulu Başkanı Güler Sabancı, babası İhsan Sabancı’nın resmi nikahsız yaşadığı Nevin Tenik’ten olan kızı Sevilay Sabancı’nın, dedesi Hacı Ömer Sabancı’nın ölümü dolayısıyla çıkarılan “veraset ilamından hak edemeyeceği” iddiasıyla açtığı “nüfus kaydı terki” davasını kaybetti.Adana 4. Asliye Hukuk Mahkemesi’ndeki duruşmaya, davacı Güler Sabancı ile mirastan yararlanmak isteyen Sevilay Sabancı katılmadı. Duruşmada, Güler Sabancı’nın avukatı Turan Özer ile Sevilay Sabancı’nın avukatı Haldun Hulki Gürcan hazır bulundu. Avukat Turan Özer, nüfus tescilindeki tanınma belgesinde bulunan imzanın İhsan Sabancı’ya ait olmadığını belirtti. Özer, Adli Tıp Kurumu Fizik İhtisas Dairesi incelemesinde karşılaştırma yapılan imzaların, inkar edilen imzayla yakın tarihli olması gerektiğini savundu. Özer, tanıma belgesinin 554 sayılı yasanın süresinden sonra tanzim edildiğini ve geçersiz olduğunu iddia ederek araştırma yapılması talebinde bulundu.

Sevilay Sabancı’nın avukatı Haldun Hulki Gürcan da tanıma belgesindeki imzanın Adli Tıp Kurumu raporuna göre İhsan Sabancı’ya ait olduğunun belirlendiğini, belgedeki tarihin yasal süreçle uyuşmadığı yönündeki görüşün ise yanlış olduğunu savundu. Gürcan, Sevilay Sabancı’nın 1 Ocak 1966 tarihinde dünyaya geldiğini, veraset ilamında adının bulunması gerektiğini belirterek, ”nüfusa kaydının terki” için açılan davanın reddine karar verilmesini istedi. Mahkeme heyeti, duruşma sonunda, delilleri dikkate alarak Güler Sabancı’nın açtığı davanın reddine karar verdi. Güler Sabancı, Sevilay Sabancı’nın “miras davası”na karşı açtığı ”veraset iptal” davasını da kaybetmişti. YAŞANAN SÜREÇAvukat Gürcan, duruşma sonrasında yaptığı açıklamada, davanın reddiyle Sevilay Sabancı’nın İhsan Sabancı’nın kızı olduğu, nüfus tescilinde yanlışlık yapılmadığının saptandığını belirterek, bunun müvekkili için sevindirici bir gelişme olduğunu belirtti.

Gürcan, Güler Sabancı’nın müvekkilinin mirasçılığını, yasal hakkını almasını, tapu iptali ve başka davalar açmasını engellemek için “nüfus kaydının terki” davası açtığını, ancak kendilerinin haklı olduğunun ortaya çıktığını söyledi. Sevilay Sabancı’nın adının 1966 yılında çıkarılan veraset ilamında yer almaması dolayısıyla “sahtecilik” yapıldığı gerekçesiyle dava açtıklarını anımsatan Gürcan, şunları kaydetti: “Belgede sahtecilik yapıldığını belirterek veraset ilamının yeniden çıkartılmasını talep ettik. Bunun üzerine karşı taraf, Adana 1. Sulh Hukuk Mahkemesi’nde veraset ilamı iptali davası açtı. Aynı zamanda, 4. Asliye Hukuk Mahkemesi’nde açtıkları davayla tanınma belgesindeki imzanın İhsan Sabancı’ya ait olmadığını belirterek nüfusa kaydının terkini istediler. 1. Sulh Hukuk Mahkemesi’nde açılan davayı kazandık. Şimdi de nüfusa kaydının terki istemi reddedildi. Müvekkilimin İhsan Sabancı’nın kızı olduğu ve 1 Ocak 1966 tarihinde doğduğu kesinlik kazandı. Temyiz yolu açık. Biz sonuçtan şimdilik memnunuz. Miras paylaşımı için Sabancı ailesinin müvekkilimin önüne koyduğu bir engel ortadan kalktı. Bu önemli bir gelişme.”